Nöropsikoloji Derneği

I. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu

  • 10 Nisan 2015
  • 4.931 kez görüntülendi.
I. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu

Süleyman Demirel Üniversitesi Nörolojik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan Hücresel Sinir Bilimleri ve Oksidatif Stres Derneği (HSOD) tarafından desteklenen 1. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu 24 Ağustos-04 Eylül tarihleri arasında Isparta’da gerçekleştirilecektir.

Kontenjanın 30 katılımcıyla sınırlandırıldığı ve 10 gün sürecek etkinlikte uzman akademisyenler tarafından uygulamalar ile deneysel modellerin yanı sıra  bilimsel araştırma teknikleri hakkında yararlı bilgiler verilecektir.

Hücresel Sinir Bilimleri ve Oksidatif Stres Derneği (HSOD) Beyin Araştırmaları Okulu beyin, hafıza ve bunların fizyolojik aktivitelerinin araştırılmasında kullanılan tekniklerin elde edilmesi ve temel sinir bilim bilgilerinin öğretilmesi için açılmıştır. Okul başta Beşeri Hekim, Veteriner Hekim, Diş Hekimi, Biyolog ve Mühendis olmak üzere tüm meslek sahiplerine açıktır. Okulda, iyonlar, iyon kanalları ve sinir anatomisi gibi temel derslerde katılımcılara anlatılacaktır. Okulda yeni projeler ve araştırmalar yapabilmek için konularında uzman bilim insanları ile tanışma, bilgi değişimi gibi faaliyetler yapılacaktır. Bu sayede öğrencilerin tez çalışmalarını ve akademisyenler araştırmalarını yapabilmeleri için gerekli bilgi ve beceriyi kazanmaları sağlanacaktır. Okul Eğitiminde Sinir Bilimleri ve Biyofizik Anabilim Dalları ile Nörolojik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezinin imkanları kullanılacaktır. Sinirlerde hücresel, moleküler, genetik ve beyin gelişme mekanizmaları ile bunların sinirsel hastalıklara dönüşümleri incelenecektir. Okulda başlıca amaç araştırma yapabilme kabiliyetini artırma olmasından, katılımcılara deney hayvanlarında epilepsi, Alzheimer, demans, diyabetik nöropatik ağrı ve Parkinson oluşturma teknikleri öğretilecektir. Katılımcılara sinir hücrelerinde yapılan patch-clamp, western blot, kalsiyum sinyali (Fura-2), immunohistokimya ve antioksidan analizleri gibi teknikler öğretilecektir. Okul sonunda, katılımcılara bilimsel araştırma makalesi hazırlama teknikleri de öğretilecektir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.cmos.org.tr/brs2015/tr/index.php

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ