Öget Öktem Tanör’e Onursal Başkanlık Unvanı Verildi!

Öget Öktem Tanör’e Onursal Başkanlık Unvanı Verildi!

Derneğimizin kurucu üyelerinden biri ve kurucu Başkanı olarak 2008 yılından bugüne değin geçen 15 yıllık sürede Nöropsikoloji Derneği Başkanlığını büyük bir özveri ve başarı içinde yürüten Sayın Prof. Dr. Öget Öktem Tanör’e VII. Olağan Genel Kurul Toplantısında Genel Kurul üyeleri tarafından “Onursal Başkan” unvanı layık görülmüştür.

Prof. Dr. İ. Hakan Gürvit’in açılış konuşmasıyla başlayan törende Onursal Başkan plaket ve belgesi, İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy tarafından takdim edilmiştir.

Beyin ve davranış arasındaki ilişkiye olan merakı O’nu Türkiye’deki ilk klinik nöropsikoloji laboratuvarının kurulduğu sürece kadar götürmüş ve 1983 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) laboratuvarını kurarak alandaki çalışmalarını yoğunlaştırmış ve öğrenci yetiştirmeye başlamıştır. Çeşitli üniversitelerde Fizyolojik Psikoloji, Bilişsel Psikoloji, Nöropsikoloji  v.b. gibi birçok dersler vermiş, bunun yanı sıra öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen webinarlar ve seminerler aracılığıyla on binlerce öğrenciye ulaşarak eğitimlerini yaygınlaştırmıştır. Davranışsal Nörofizyolojiye Giriş adlı kitabıyla birlikte yayınlanmış üç kitabının yanı sıra bir çok kitapta bölüm yazarlığı yapmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda bilimsel dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Nöroloji Derneği tarafından “Bilim ve Hizmet Ödülü“, Üsküdar Üniversitesi tarafından “İnsani Değerler Ödülü” gibi bir çok ödüle layık görülmüştür.

Klinik çalışmalarını gönüllü olarak sürdürmekte olup Nöropsikoloji Derneği’ndeki çalışmalarını “Onursal Başkan” olarak yürütmeye devam edecektir.

Dernek sitesi için ele aldığı kısa otobiyografisine linkten erişebilirsiniz: Başkandan