[KİTAP] Beynin Yeryüzü Suretleri

1.359
[KİTAP] Beynin Yeryüzü Suretleri

 

Dernek Başkan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ’ın kaleminden ufuk açıcı yeni bir eser daha Boyut Yayınlarından okuyucuları ile buluşuyor: “Beynin Yeryüzü SuretleriNöroanlambilime Giriş“.

 

Arka Kapaktan:

Oğuz Tanrıdağ

“Günümüzde beyinle ilgili edilecek “soyut, kimliksiz, kişiliksiz vs” gibi gördermeler içeren her türlü sözün, onunla ilgili kafa karışıklığını arttırmaktan başka bir işe yaramayacağı söylenebilir!

Bu kafa karışıklığını gidermenin çaresi ise boşu boşuna onun resmine bakmak yerine onun yeryüzü suretlerine bakmaktır ve bu çare, beyin işlevlerinin bir insan için ne anlamlar ifade ettiğinin bilinmesinde en etkili öğrenme yolunu temsil eder!

Genel anlamda, bir beynin onu taşıyan canlı açısından ne anlamlar ifade ettiğinin öğrenilmesi konusunda yaşanan  ‘sorun’un tek çözümü,  beyni soyut olarak algılamaktan vazgeçip; onun kanlı, canlı, sinirli, duygulu, yetenekli ve yaratıcı halleriyle bir an önce tanışmaktır! Bu bakımdan, beyni öğrenmek ve anlamak için sadece yapay zeka modellerine ve robotlara bakmak da yetmez!

Günümüz insanının bu modellere ve bunların eşliğinde yapılan robotlara bakarak şaşırması, kendi beyninin tarihini ve kapasitesini az bilmekten kaynaklanmaktadır!”