[KİTAP] Beyin Kültürü Tarihi – Prof. Dr. Oğuz TANRIDAĞ

6.154
[KİTAP]  Beyin Kültürü Tarihi – Prof. Dr. Oğuz TANRIDAĞ

 

“İnsan Beyninin 4 Milyon Yıllık Hikayesi” isimli kitabım kısa bir süre önce BOYUT YAYINLARI tarafından yayınlandı.     Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ

Kitap son yıllar içinde ayrı ayrı projeler halinde düşünüp oluşturmaya başladığım 5 ayrı dosyanın birleştirilmesinden oluşan, kültür ve bilim bütünlüğünü beyinle ilgili ilgili hipotezler ve bilimsel veriler eşliğinde ele alan bir çalışma.

Kitap içinde tarihsel bir sıralama içinde birleştirilen bölümler paleoantropolojik verilerin sergilendiği ESKİ ZAMANLAR, arkeolojik, tarihsel ve sanatla ilgili örneklerin sergilendiği ARKEOLOJİ, TARİH, SANAT ve BEYİN, felsefe tarihindeki ana görüşlerin günümüz beyin bilgileri eşliğinde irdelendiği FELSEFE ve BEYİN, davranış bilimlerinin ortaya çıkmasında önemli katkıları olan 3 davranış bilimcinin tanıtımı ve görüşlerinin beyin bilgileri eşliğinde değerlendirildiği FELSEFEDEN DAVRANIŞ BİLİMLERİNE GİDEN YOL ve son iki yüzyıl içinde ortaya çıkıp da sağladıkları bilgilerle günümüz beyin anlayışının oluşmasına katkı sağlayan önemli vakaların öykülerinden oluşan DAVRANIŞLARDAN BEYNE GİDEN YOLDA KÖŞETAŞI VAKALAR.

Birinci bölüm içinde ele alınan örneklerden en eskisi 3.8 milyon yaşında kabul edildiği ve son bölümde yer alan örneklerden sonuncusu halen yaşadığı için kitap 4 milyon yıllık bir veri tabanına sahip.

İnsan beyniyle ilgili yazılan kitaplar genel olarak bu zaman kapsamının çok çok az bir bölümüne, en geniş kapsamıyla son iki yüzyıla dair görüş ve verilerden oluştuğu için kitap ana fikir olarak beynin bilinemezliğine dair modern şehir efsanelerinin gerçek değil dar görüşlü çıkarımlar olduğu savına dayanıyor.”