[KİTAP] Nöropsikoloji: Teoriden Pratiğe Ölçme ve Değerlendirme

[KİTAP]  Nöropsikoloji: Teoriden Pratiğe Ölçme ve Değerlendirme
Kitap Hakkında: (Yayınevi sitesinden alıntıdır.)
Günümüzde, beynin yapısı ve işlevlerini anlamaya yönelik araştırmaların sayısı arttıkça, bu alanda disiplinler arası birliktelik önem kazanmıştır. Beyin ve davranış arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilim dalı olan nöropsikoloji, disiplinler arası kavşakta yer alan önemli bir alandır. Bu alanın temel ölçüm araçlarından birisi olan ve bilişsel işlevlerin geçerli ve güvenilir olarak değerlendirilmesini kapsayan nöropsikolojik değerlendirmenin temel nöropsikoloji araştırmalarında kullanılmasının yanı sıra klinikte, ayırıcı tanıdan tedavi ve rehabilitasyonun düzenlenmesine kadar kullanım alanları oldukça genişlemiştir.
Psikolojinin bu özel uzmanlık alanını güncel araştırma bulgularına dayanarak kapsamlı bir şekilde ele alan bu kitap, nöropsikoloji ve nöropsikolojik değerlendirme ile ilgili farklı konularda araştırma yapan ve deneyimi olan akademisyenler ile klinik nöropsikologların çok boyutlu perspektifinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Kitapta, özellikle teorik konuların uygulanmasına dair net bir anlayış oluşturmak için hem değerlendirme hem de rehabilitasyonla ilgili klinik konularla bağlantılar kurularak teori ve pratik arasındaki boşluğun doldurulmasına açık bir vurgu yapılmaktadır.
Kitabımızın; nöropsikoloji ve nöropsikolojik değerlendirme alanında sınırlı olan Türkçe alanyazına katkıda bulunmasını, kendini bu alanda geliştirmek isteyen psikoloji bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencileri için temel bilgi sağlamasını ve nöropsikolojik değerlendirmenin kullanıldığı çeşitli alanlarda çalışan profesyoneller için güncel bir başvuru kitabı olmasını umuyoruz.
Editörler:  Ceren Hıdıroğlu Ongun, Serra Şandor
Yazarlar:  Ayda Tekok Kılıç, Banu Değirmencioğlu ve diğerleri…
Yayınevi:  Nobel Akademik Yayıncılık
Barkod:  9786254274947
ISBN:  978-625-427-494-7
Sayfa Sayısı:  752 Sayfa
Ürün Ebatı:  21,5×27,5
Dil:  Türkçe
Kağıt/Renk:  Kuşe / Renkli
Baskı Sayısı:  1. Basım
Baskı Yılı:  Haziran, 2024
Kapak/Renk:  Karton Kapak